Dizel Spor Otomobil Opel Eco Speedster – Özel Arabalar 21

Dizel otomobil furyasının günlük hayata entegre olmasının başlarıydı 2000’li yıllar hatırlar mısınız ? O günlerde otomobil firmalarının belki dizel motorları kullanıcılara sevdirme çabası olarak belki de dizel motorların da benzinli motorlar kadar performanslı olabileceğini kanıtlamak amaçlı yapmış olduğu nadir dizel spor otomobiller vardı. İşte o dizel spor otomobil furyasının bir örneği Opel Eco Speedster !

Dizel Spor Otomobil Opel Eco Speedster

Opel’in tasarımsal anlamda çizgilerini en çok beğendiğim araçlarından birisi Opel Speedster olmuştur. Lotus Elise altyapısındaki bu araç (Opel bazı parçaları değiştirdik diyor) sürtünmesi son derece az olan rüya gibi bir spor otomobildir.

opel eco speedster concept

Opel Eco Speedster ise 2002 yılında Opel tarafından üretilmiş bir konsept arabadır. Tepeye doğru açılan kapılara sahip olan Alman spor otomobili 2002 Paris Otoshow’da sergilenirken aynası bulunmuyordu.

1.3 litre CDTI dizel motora sahip olan araba 5 ileri yarı otomatik bir şanzımana sahipti. O güne kadar küçük hacimli dizel spor otomobiller ortalıkta yoktu. Bu günlerde tek kapılı kullandığımız bir çok dizel otomobil için bu araba yol açtı diyebiliriz.

Bu araçta kullanılan motor toplam 17 farklı rekora imza attı. Bu rekorların büyük çoğunluğu arabada bulunan dizel motorun son derece ekonomik olması ve arabanın yüksek hızlarda uzun süre yol alabilmesi ile alakalıydı. (Rekorlar)

dizel opel speedster

Sonuç olarak bu araba bizlere dizel motorun da ekonomik olurken performanslı olabileceğini gösterdiği için özel bir arabadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir