Dikey Fare ve Karpal Tünel Sendromu Şikayetleri

Bir sabah uyandığımda sağ elimin 3 parmağı başta olmak üzere sağ elimdeki parmaklarda karıncalanma hissetmeye başladım. O sabahın akşamında bileğimde zaten bir ağrı bulunmaktaydı ve o sabah bir pazar günü olmasına rağmen telefonumun şarjı sadece %8 oranında azaldı, inanabiliyor musunuz? Sokağa çıkma yasağının olduğu bir pazar günü sadece %8 şarjım bitmişti. Ertesi günü hemen doktora gittim ve durum belliydi: Karpal Tünel Sendromu. Yaşım gereği ve sendromun evresi gereği bir operasyona ihtiyacım yoktu ancak bilgisayardan uzak durmam tembihlenmişti. Aynı zamanda bilgisayar kullanımın sırasında dikey fare kullanmam gerekiyordu.

Karpal Tünel Sendromu Nedir ?

Bu konu hakkında iyi bir Google araştırması ile daha doğru bilgilere hatta akademik makalelere bile erişebilirsiniz ancak ben sendromu kısaca özetleyeyim. Bilek içerisinde bir tünel bulunmaktadır ve el parmaklarına giden sinirler bu tünel içerisinden geçmektedir. Yanlış bilek kullanımı nedeni ile bu tünel içerisinden geçen sinirler zamanla sıkışmaktadır. Sıkışan sinirler parmaklarda karıncalanma veya his kaybına yol açabilmektedir.

Beyaz Yaka Meslek Hastalığı

Bu sendrom en çok örgü ören ev hanımları ve sürekli bilgisayar başında çalışan beyaz yakalı insanlarda görülmektedir. Gün içerisinde bileği rahatlatıcı egzersizleri yapmakta fayda var ve günlük vücudun spor ihtiyacını aksatmamak gerekmektedir.

Dikey Fare Nedir ?

Bildiğiniz bir bilgisayar faresinden farklı bir şey değildir. Tek farkı ve rahatlığı normal alışık olduğumuz farelere göre farklı olan tasarımıdır. Fareyi tuttuğunuz zaman eliniz yere dikey ya da belli bir açı ile bakmaktadır. Elde ve bilekte oluşan bu açı el sıkışma konumuna yakın bir açıdır ve bilek kendini bu açıda rahat hisseder.

Bir kez bu fareyi kullanan bir kişi normal fare kullandığında bileğini ne kadar zorladığını gerçekten anlayacaktır. Evet, ilk kullanımda alışması biraz sürüyor haklısınız. Bu fareyi kullanırken de fareyi bilekten değil dirsekten hareket ettirmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir