Dijital Hizmet Vergisi Nedir Kim Ödeyecek ?

Devletimizin maddi açığını kapatmak ve çeşitli giderlerin karşılanabilmesi için vergi sisteminde bazı yenilikler son günlerde yapılmaktadır. Bu yeniliklerden birisi de Dijital Hizmet Vergisi oldu. %7.5 olarak belirlenen dijital hizmet vergisi nedir ?

Dijital Hizmet Vergisi Nedir ?

Dijital hizmet vergisi: internet üzerinden servis olarak sunulan oyun, müzik, film, uygulama, e-ticaret ve benzeri tüm hizmetlerden alınacak %7.5’luk vergidir. Bu vergiyi servisleri kullanan kişiler doğrudan değil dolaylı olarak ödeyecektir. Firmalar doğrudan devlete verecektir.

Öncelikle şunu söyleyeyim bu vergi oranı cumhurbaşkanı tarafından %1’e de düşürülebilecektir %15’e de çıkartılabilecektir. Tamamen servisin niteliğine ve cumhurbaşkanının insiyatifine kalmış bir olaydır.

Yayınlanan yasa maddeleri doğrultusunda şimdilik Google, Facebook, Twitter, Instagram, Yandex, Linkedin, Apple Music, Google Play, App Store gibi servisler için firmalar % 7.5 oranında vergi verecektir.

Yeni vergi nedeni ile servislerin fiyatları ülkemiz artabilir. Sonuç olarak kimse cebinden ek para vermez, veriyorsa da bu parayı elbette ki bir yerden çıkartacaktır.

İşin aslında ülkemizde firmalar bir hizmet sunuyor ve para kazanıyorlar, tamam kazandıkları paradan ek vergi alalım. Ancak bu vergiler yüzünden fiyatlar artında bu vergiyi firmalar değil bizim halkımız vermiş olacak.

Sanal pazarda iş yapan her firma bu vergiyi vermeyecektir. Belli bir satış rakamını aşan firmalar bu vergiyi devletimize vereceklerdir. Servislerden alınan vergiler sonrası umarım servislerin sonu da Paypal gibi olmaz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir