Devlet ve Halk Enflasyonu Farkı Neden Vardır?

Her ülkede olduğu gibi ülkemizdede 2 çeşit enflasyon vardır. Bunların ilki devlet kurumu olan TUİK’in açıkladığı ( TÜFE ) enflasyondur. İkincisi ise resmi olmayan ama halk tarafından değerlendirilen enflasyondur. Devlet ve halk enflasyonu farkı her sene oluşmaktadır. Devlet enflasyonu hesaplanırken TUİK enflasyon sepeti adı verilen bir ürün listesi kullanırken halk zaruri ihtiyaç malzemeleri üzerinden hesaplama ve yorum yapıyor. Peki bu enflasyon sepeti nedir.

Enflasyon Sepeti : Enflasyon sepeti TUİK’in belirlediği içerisinde farklı ürün gruplarının olduğu ve bunların ağırlık olarak sınıflandırıldığı bir listedir. Bu listedeki veriler ile TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi)  oranı belirlenmiş olur. Bu listedeki ürünlerin satış artışları ve miktarları göz önünde bulundurularak enflasyon ölçümü yapılır ve bu liste belirli aralıklarlarla güncellenir ve ürünlerin ağırlıkları ve çeşitleri değiştiriebilir. Bu sene üzerinden örnek vericek olursak:

TÜFE sepetine eklenen ürünler:

 1. Hazır et yemekleri
 2. Konserve Balık
 3. Hazır sütlü tatlılar
 4. Dereotu
 5. Nane
 6. Roka
 7. Tere
 8. Fındık ezmesi
 9. Çocuk Elbisesi
 10. Evcil Hayvan Gıda
 11. Saat
 12. Kadın Çantası

TÜFE sepetinden çıkarılan ürünler:

 1. Anaokulu ücreti

Halk Enflasyonu : Halk enflasyonu ise insanların kendi ihtiyaçları üzerinden fiyat artışlarını göz önüne alarak yaptıkları çıkarımlara göre hesapladıkları enflasyondur. Bu hesaplama resmi değildir , halkın kendi zaruri ihtiyaçları ve diğer satın alımları üzerinden değerlendirme yaptıkları enflasyon tahminidir. Gerçek enflasyon olarak nitelendiren bir sayıdır çünkü halkın zorunlu olarak yaptığı harcamaların tümünü içerir.

Devlet ve Halk Enflasyonu Farkı

Devlet ve halk enflasyonun farklı çıkmasının nedeni devletin belirli ürün grupları üzerindeki hesaplamalar yapması ve bunlar üzerinden enflasyon hesaplaması ancak halkın zaruri ihtiyaçları göz önüne alarak bu hesaplamayı yapmasıdır.

Bu yazımızda devlet ve hal enflasyonlarını açıkladık ve bunların nede farklı olduğunu açıkladık. Aklınızda kalan sorular için yorum yazabilirsiniz.

Enflasyon nedir bilmiyorsanız Enflasyon Nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

VİDEO KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir