Deprem Sonrasında Telefon ile Konuşmak

Deprem konusu bu günler sıklıkla gündemimiz olacaktır. Malum ülkemiz bu aralar hareketli günler geçiriyor. Uzmanlarımız Büyük Marmara Depremi’nin yakında olduğunu söylüyorlar. Türk halkı maalesef 1999 yılında deprem konusunda çok büyük yara aldı. Bu sebepten dolayı deprem konusunda hiç bir tavizimiz yoktur. Deprem anını sorunsuz bir şekilde atlatınca insan ailesini ve dostlarını merak ediyor. Deprem olduğunu duyup da depremi yaşamayanlar da deprem bölgesindeki tanıdıklarını merak ediyor. Hal böyle olunca deprem sonrasında telefon görüşmeleri bir hayli probleme dönüşüyor.

Deprem Sonrasında Telefon ile Değil İnternet ile Konuşun

Doğal afetler sonrasında baz istasyonlarına büyük bir yük binmektedir. Özellikle bu doğal afet büyük şehirlerde oluyorsa baz istasyonuna binen yük daha da artmaktadır. Böyle bir durumda telefon ile görüşmek bir problem olabilir. Aradığınız kişi meşgul olabilir. Hat bir türlü bağlanamayabilir. Aradığınız kişiye şuan ulaşamıyorsunuz mesajını duyabilirsiniz. Tüm bu durumlar panik yapmanıza sebebiyet verebilir.

Hat kullanarak birisini aradıysanız acil durumlar için telefon konuşmanızı kısa tutunuz. Sizin konuşmalarınız santrali bloke edecektir, gereksiz yere uzatıp hatları meşgul etmeyin.

Telefon hatlarında konuşmanızdan çok internet üzerinden konuşmanızı öneririm. Telefonun hücresel verisini kullanarak konuşabilmek olabilir ama bundan daha da iyi bir seçim olan kablosuz ağ yani WiFi üzerinden iletişim kurmanızı öneririm. Bu sayede baz istasyonundaki telefon çağrıları yoğunluğundan kaçabilirsiniz. Umarım deprem büyük değildir ve internet altyapısı zarar görmemiştir.

Bu durum için ailecek kullanacağınız bir servisi seçin. Bu servis WhatsApp ya da Messenger olabilir tabi ama daha sunucuları daha az yoğun olan bir servisi kullanabilirsiniz. Sunucuları güvenilir ve daha az yoğun olan. Ama WhatsApp ve Messenger sunucuları da bu yoğunluğu kaldırabilir o da ayrı bir konu…

Aile büyüklerinizin cihazların kullanacağınız programı kurun ve test aramaları yapın. Bu konu acil toplanma yeriniz gibi olmalıdır. Herkes acil durumlarda o servis üzerinden haberleşsin.

Eğer bu servisler kullanılamıyorsa SMS atmanız da arama denemelerinizden iyi bir çözüm olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir