Cuma İndirimleri Nedir İsimleri Neden Farklıdır ?

Ülkemizde kasım ayında firmalar bize bir şeyler satabilmek için sürekli bir cuma günü özel kıldı. Sürekli SMS, uygulama bildirimleri ve e-postalar ile bize sözde fırsatları bildirdiler. İşin açıkçası bu fırsat bildirimlerinden bıktım diyebilirim. Televizyon, sosyal medya, bilboardlar ve radyolar cuma reklamları ile dolmuştu. Peki ama kasım ayında oluşan bu cuma indirimleri nedir ?

Cuma İndirimleri Nedir ?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günü Black Friday (Kara Cuma) olarak isimlendirilir. Noel alışverişlerinin başlangıcı olarak sayılan bu günde mağazalar çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanırlar.

Black Friday kapsamında ABD, Kanada ve türevi ülkelerde gerçekten bir indirim olur. Bunun amacı yıl sonuna doğru eldeki stokları eritmek ve yeni model ürünlere raflarda yer açabilmektir. Uzun mesai ve indirimler sayesinde firmalar sürümden kazanarak da karlarından asla vaz geçmezler.

şahane cuma nedir

İndirimin yalancı sebebi ise Yıl Başı geliyor, Noeldir, Şükran Günüdür, hediyeleşelim. Küçüklerimizi sevindirelim. Yıl başında kalabalık sofralarımız hindilerimiz olacak. Herkes ucuza bir şeyler alsın.

Yani kimse babasının hayrına indirim yapmıyor. Eldeki malları çıkartmak yerine yenilerini koymak amacı ile indirim yapıyor. Eskiyi de bize satacaklar yeniyi de

İndirimin nedenini anladık, peki isimleri neden değişiyor ?

İşin aslında dünya genelinde bu isim pek değişmiyor. Ancak ülkemiz geneline hakim olan Müslümanlık sayesinde bu isim ülkemizde değişebiliyor. Cuma günü biz Müslümanlar için kutsal ve önemli bir gündür. Kara sıfatı cumanın kutsallığını rencide ettiği söyleniyor. Hatta bu konuda Diyanet İşleri Fetva vermiş.

Şimdi Black Friday ya da çeşitli cumaları bahane ederek para kazanmak isteyenler ne yapsın bu durumda ? Baktılar ki halkın bir kesimi kullandıkları bir pazarlama sloganı yüzünden firmaları boykot etmeye kalkıyor. Hiç para kazanmak istediğiniz kişi ile zıt düşmeyi göze alabilir misiniz ?

Tabiki hayır ! Çözüm olarak ne yaptılar ? Cumanın ismini değiştirdiler…

Kara cuma, efsane cuma veya şahane cuma ismi ne olursa olsun amaç hep aynıdır. Yıl sonuna doğru ekonomiye can verebilmek adına kredi kartı şişirmektir.

kara cuma nedir
Sözde indirimlere kanan bir biz

Bir ara o kadar çok farklı cuma isimleri ile telefonuma bildirim aldım ki en sonunda Hayırlı Cuma İndirimi adında bir bildirim gelecek diye korktum.

Bu konu ile alakalı Migros’ta yaşanan iPhone 11 izdihamını da unutmamak gerekiyor. Evet Migros’ta iPhone 11 için iyi bir indirim vardı ama bence gülünç bir görüntü de ortaya çıktı.

CNN TÜRK Diyanet Fetvası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir