Citroen C5 Aircross Hybrid – İlk Hybrid Citroen

Elektrikli araçlar konusunda bu günlerde bir haylı adım atılıyor. Geç kalınan bu adımların arasında ülkemizde umarım bir an önce yerini alır. Bildiğiniz üzere Almanya şarj istasyonları sayısını arttırıyor. Fransızlar sırf şov amaçlı bu işleri yapıyor derken yarı elektrikli olarak da olsa piyasaya atılmaya başladılar. Citroen’in ilk adımı Citroen C5 Aircross Hybrid oldu.

Citroen C5 Aircross Hybrid Özellikleri

Ülkemizde hybrid araba denilince ilk olarak Japonlar aklımıza geliyor. Bunda Toyota CHR’ın çok büyük emeği olduğu kesin. SUV ülkemizde bir hayli sevilen araç segmenti oldu. Ülkemizde SUV neden tercih ediliyor derseniz hemen SUV tercih sebepleri yazısına sizi alabilirim.

CHR’dan daha büyük ve daha pahalı olan bu arabanın özelliklerine bir bakalım.

citroen c5 aircross interior

Çoğu hybrid araba yerine C5 Aircross Hybrid, 4 çeker değil. Toplamda 225 beygirlik motor arabayı önden çekiyor. Arabada 180 beygirlik 1.6 litre PureTech ve 80 kW (108 beygir) elektrik motoru bulunuyor. 13.2 kWh batarya arabanın hybrid motoru için bulunuyor ve araba e-EAT8 isimli 8 ileri otomatik şanzıman ile yürüyor.

Citroen-C5-Aircross-Hybrid-arkası

Arabanın 100 kilometrede ortalama 1.7 litre yakıt yakacağı söyleniyor. Sırf elektrik motoru ile araba 50 km yol kat edebiliyor. Citroen arabanın bataryasının 160 bin km ya da 8 yıl sonra en fazla % 70 civarlarına ineceğini söylüyor.

Citroen’in 2025 yılına kadar tüm araç modellerinde hybrid seçeneğini sunmak gibi bir hedefi var. Bu hedefi için Citroen’e teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir