Çirkinlik Abidesi Fiat Multipla – Özel Arabalar 16

Tasarım göreceli bir kavramdır ancak bu arabanın tasarımsal olarak çirkin olduğu gerçeği bana göre hiç de göreceli değil. Kime sorarsam sorayım ilk nesil Fiat Multipla gerçekten çok çirkin Fiat modellerinden birisidir.

Çirkin Fiat Multipla

İlk olarak 1998 yılında tanıtılmış olan ilk nesil Fiat Multipla ülkemizde de bulunmaktadır. Fiat’ın MPV segmentinde iç tasarım olarak gayet geniş olan bir arabasıdır. Arabanın ön tarafında 3 kişinin rahatça oturabileceği bir koltuk tasarımı bulunmaktadır.

çirkin fiat modeli

2000 yılında Avrupa Yılın Otomobili ödüllerinde 2. olmuştur. 2001’den 2004’e kadar Top Gear Dergisi’nde Yılın Aile Otomobili seçilmiştir. Tasarımsal anlamda da bazı sergilerde araç sergilendi.

fiat 600 multipla
Fiat 600 Multipla

Bu aile aracı manuel viteş seçeneği ile piyasada kendisini göstermiştir. Bildiğimiz 1.6 benzinli ve 1.9 dizel Fiat motorları arabaya güç vermiştir. Bu arabanın atası 600 Multipla olarak tarihe geçmiştir.Bu araba, küçük 500’ün büyütülmüş versiyonudur.

İşin aslında bu çirkinliğin sebebi geniş, parçalı far tasarımı ve tavandan öne tek parça inmeyen kaput tasarımıdır. Fiat Brava üzerine inşa edilmiş bir arabadır.

Arabanın tüm koltukları tek parça şeklindedir. Bu sayede tüm koltuklar kendine has olarak ayarlanabilmektedir. Orta sırada bulunan koltuklar kapanabilmektedir ve kapanınca iyi birer bardak koyma ve kol dayama yeri olabilmektedir.

Çirkin tasarımına rağmen bir MPV olarak ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiği için özel arabalar listemde yerini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir