Çip Krizi Devam Ediyor Galaxy S21 FE Etkilendi

Pandemik süreçten önce kendisini belli etmeye başlayan ancak pandeminin etkisi ile katlanarak bir krize dönüşen yarı iletken çip krizi hala çözülebilmiş değil. Yaşamakta olduğumuz bu sıkıntıdan ben etkilenmiyorum diyebilen yoktur. Bilgisayar parçaları, otomobiller, üretim sektörü ve akıllı cep telefonlarının her biri etkilendi.

Daha önceden otomobil sektöründeki bu çip krizinin otomobil üretimini sekteye uğrattığını dile getirmiştim. Bu süreç tam manasıyla çözülmüş ancak çözülmesi için adımlar atılıyor.

Gelen son haberlere göre Ağustos ayında tanıtılan Samsung Galaxy S21 FE modeli de bu çip krizinden etkilenen modellerden olmuş. Samsung’un uygun fiyatlı amiral gemisinin üretimi askıya alındığı iddia ediliyor ki bu çok büyük bir iddiadır. Cihazın üretimi için tedarikçilere verilen siparişler iptal edilmiş ve bu kaynak tamamen katlanır ekranlı modellere kaydırılmış.

Çip Krizi Çözülmesi İçin Adımlar Atılıyor

Bahsi geçen yarı iletken çip krizi için bütün büyük firmalar yatırımlarını yapıyorlar. Tayvan’da olsun Çin’de olsun yeni firmalar kuruluyor. Atılan bu adımların meyvesini hemen yiyemeyeceğiz. Bunların meyvelerinin olgunlaşması ve yemeye hazır hale gelmesi nereden baksanız 1.5 – 2 yılı vardır.

Krizin tek nedeni aslında pandemi değil. Yarı iletkenlerin azalması gibi büyük bir neden de var. Bu sebepten dolayı üretilen eski yarı iletken malzemeleri içeren teknolojik atıkların bir an önce geri dönüştürülmesi gerekiliyor. Markalardan bununla ilgili de adımlar bekliyorum. Evet, atıyorlar ama daha büyük adımlar bekliyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir