Canlı Arkaplan iOS 16 ile Birlikte Neden Kaldırıldı?

İlk olarak 3D Touch özelliği ile hayatımıza giren canlı arkaplanlar sonradan basılı tutarak çalışma özelliğine bürünmüşlerdi. Bir çoğumuzun severen kullandığı canlı arkaplan iOS 16 ile birlikte kaldırıldı. Peki bu kaldırma işlemi neden gerçekleşti?

Bildiğiniz üzere iOS 16 güncellemesi ile iPhone modellerine kilit ekranı üzerinde çok fazla kişiselleştirme özelliği geldi. Kilit ekranına araç takımları eklemek, odaklar ile çeşitli arkaplanlar eklemek ve bu eklenen arkaplanlara da filtreler koyabilmek. Tüm bu özellikleri kilit ekranına basılı tutarak açılan menüler üzerinden yapıyorsunuz.

Yıllardır Apple Watch üzerinde saat kadranı olarak bildiğimiz Apple Watch’un menüsünü açmadan önce görmekte olduğumuz ekranı da kişiselleştirebiliyoruz. Bu ekranı da kişiselleştirmek için ekrana parmağımızı basılı tutmamız yeterli oluyor.

iOS 16 öncesinde kilit ekranına parmağımızı basılı tuttuğumuzda canlı arkaplan hareket ediyor. iOS 16 güncellemesi ile kilit ekranı kişiselleştirme menüsünü cihaza eklediğimizi var sayalım. Peki bu menüyü nasıl açacağız? Parmağımızı basılı tutunca canlı arkaplan hareket ediyor. Ekranda parmağımızı kaydırdığımız yöne göre cihazın kilidi açılıyor ya da kamera gibi çeşitli uygulamalar açılıyor. Bu durumda bir fedakarlık gerekiyordu.

Apple cihazlarına çok sayıda özelliği eklemek yerine tutarlılığa ve kusursuzluğa önem veren bir firmadır. Aynı zamanda Apple, tüm ürünleri arasında bir bütünlük sağlamak isteyen bir markadır. Aslında bunun olmasının birden fazla sebebi var:

  • Kullanıcılar bu markayı tercih ettiklerinde her türlü cihazı zorlanmadan marka dinamiklerini bir defa algılayınca rahatça kullanabilmesi.
  • Aynı şeyi farklı çeşitlerde yeniden oluşturarak geliştirme maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmaktadır.
  • Markanın tasarım dili ve olaylar karşısındaki tavrı ortaya çıkmaktadır.

Bununla beraber Apple’ın elindeki çeşitli istatistiklere göre kullanıcılar canlı duvar kağıtlarını kullanmayı gün geçtikçe bırakıyorlardı. Bunun en büyük sebebinin batarya tüketimi olduğunu düşünüyorum.

Canlı duvar kağıtları kaldırıldı ancak çeşitli animasyonlar ile canlıymış gibi gözüken duvar kağıtları hala iPhone’da bulunuyor. Hatta iOS 16 ile birlikte bunlara yenileri de eklendi.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir