Çalışan Uygulamayı Kapatmak C# Kodu İle

.Net Framework kullanarak oluşturmuş olduğunuz bir uygulama ile çalışan diğer uygulamaları yönetmeyi hedeflemiş olabilirsiniz. Biraz riskli ve kötü amaçlı yazılım olma yolunda ilerleyen bir iş hedefi gibi gözükse de bazen bu işlem gerekmektedir. Bu sebepten dolayı çalışan uygulamayı kapatmak C# kodu ile bazen gerekebilir.

Çalışan Uygulamayı Kapatmak C# Kodu İle

Bu işlemi yapmak için sıfırdan kod yazabilirsiniz ancak Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu sebepten dolayı herhangi birinin yazdığı kütüphaneyi de size önermiyorum. Microsoft tarafından oluşturulmuş kütüphaneye bağlı kodları kullanmanız size hız katacaktır. Zaten kod konusunda Microsoft’ta da güvenmeyeceksek kime güveneceğiz ?

Process[] processes = Process.GetProcessesByName("UygulamaAdi");
foreach (var process in processes)  
{ 
    process.Kill();
}

Yukarıdaki kod bloğu ile mevcutta çalışmakta olan programları arasından adı UygulamaAdi olan uygulamaları alıyoruz. Bu uygulamalardan birden fazla aynı anda açık olabileceğini düşünen Microsoft bize burada bir array döndürüyor. Daha sonrasında bir döngü ile bu array içerisindeki tüm çalışan uygulamaları kapatıyoruz.

Tabiki Process sınıfını kullanabilmek için using System.Diagnostic; diyerek System Diagnostic kütüphanesini de referans olarak eklememiz gerekmektedir. Eğer bu referansı eklemezsek uygulamamızı derleyemeyiz ve hata alırız.

Uygulamanın adını doğru yazdığınızdan emin olun. Uygulama adından sonraki .exe format bilgisini burada fonksiyon içerisine parametre olarak yazmanıza gerek yoktur. Uygulamanın adını Görev Yöneticisinden öğrenmeniz hata yapma olasılığınızı minimalize etmenize fayda sağlayabilir. Çünkü bazı uygulamaların size gösterilen adı ile process adı farklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir