Büyük Böbrekli Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer

Crossover ve SUV trendi minivan ve türevi segmentteki araçları bitirdi diyebiliriz. Bu sebepten dolayı araç üreticileri artık bu segmentte araçlara eski önemini vermiyor. Ancak Alman marka beni şaşırtarak büyük böbrekleri olan bir Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer modeli ile karşımıza çıktı.

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer

Bavyeralı üretici yeni nesil minivanında büyük eleştirilere yol açan büyük böbrekler kullanmış. Adaptif matrix LED farlar aynaların dışındaki sinyaller ve tatlı duran bir ön tampon tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Arka taraftaki farlar BMW’nin yeni tasarım diliyle birebir örtüşüyor. Gizlenmiş bir egzoz var araçta. Kapı kolları çıkıntı şeklinde olmamış bununla amaçlanan şey muhtemelen sürtünme kat sayısını düşürerek ekonomiye avantaj sağlamak.

İçeriye geçtiğimizde BMW i serisinin iç tasarım dili karşımıza çıkıyor. Orta tarafta vites önü diye tabir edilen kısımda büyük açık bir eşya gözü bulunuyor. Havalandırma ızgaraları hayalet ekranı vites tuşları ile kendisini premium olarak gösterebilmiş. Koltukların rengi Volvo’nun iç döşemeleri kadar kendisini ferah göstermiş. 

Arka tarafta havalandırma çıkışları kol dayanması fileli koltuk cepleri koltuklar kızaklı bir şekilde ileri geri gidebiliyor. Aynı zamanda koltukların katlanma ayarı da bulunuyor. Galiba bu arabanın bir MPV olduğunu buradan da anlıyoruz. Bir minivanın ana özelliği tabii ki pratikliği olmalı. Bunu da düşünen BMW, arka koltukları 40:20:40 şeklinde katlanabilir hale getirmiş.

Bir önceki nesline göre 32 milimetre uzayan araç 24 mm de büyümüş. Araçta bulunan ayarlanabilir kanatçıklar ve ızgara tasarımı sayesinde sürtünme kat sayısı 0.26’ya kadar indirilmiş.

Donanım olarak tabiki de bu araç boş değil. Harman Kardon ses sistemi, elektrikli bagaj kapağı, 10.25 inç büyüklüğünde dijital kadran, 10.7 inç büyüklüğünde multimedya ekranı, elektronik el freni araçta bulunuyor.

136 beygir ve 230nm tork üretebilen 1.5 litrelik turbo benzinli motor ile araç 218i koduyla karşımıza geliyor ve 0-100 hızlanmasını 9 saniyede tamamlıyor. 

220i kodlu modele bakacak olursak bu araç 170 beygir güç ve 280 nm tork üretebiliyor. 0-100 hızlanması bu arabanın 8.1 saniye olarak açıklandı. 

4 silindirli benzinli motorlu 2 serisi active Tourer ise 218 beygir güç ve 360nm tork üretebiliyor. 0-100 hızlanması ise 6 saniye olarak açıklanmış. Bir mpv için çok iddialı bir değer.

Dizel motor isteyenler için tek motor seçeneği ile karşımıza çıkan araç 2 litre büyüklüğünde 150 beygir güç ve 360 nm tork üreten motorla karşımıza çıkıyor. 0-100 hızlanması ise 8.8 saniye olarak açıklanmış.

2 Serisi Active Tourer ailesi, 2022 yılının yaz aylarında 225e ve 230e isimli iki elektrikli modele de kavuşacak. Şarj edilebilir hibrit modellerin teknik detayları ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir