Boş Tanımlayıcı Nedir ? Blank Identifier Nedir ?

Diğer programlama dillerinden farklı olarak Go programlama dilinde boş tanımlayıcı adında bir tanımlama tipi vardır. Yabancı kaynaklarda buna blank identifier diye aratarak ulaşabilirsiniz. Peki boş tanımlayıcı nedir ve ne işe yarar ?

Boş Tanımlayıcı Nedir ?

Go programlama dilinde daha önceden belirttiğim gibi yapmış olduğunuz değişken tanımlamalarını kullanmanız gerekmektedir. Eğer tanımladıysanız o değişkeni kullanacaksınız. Go programlama dilinin felsefesinde bu yatar. Projeyi derlediğiniz zaman kullanmadığınız ancak tanımladığınız bir değişken varsa IDE size uyarı verecektir ve projeyi derlemeyecektir.

Ancak bazı durumlarda değişkenleri atayıp kullanmamak gerekebilir. Daha doğrusu atayıp atamayacağı programın gidişatına bağlı olabilir. Özellikle bu işlemler veri tabanları ile uğraştığımız sırada gerçeğe dönüşebilir ya da internet üzerinden işlem yaptığımız sıralarda.

Bu durumlarda projeniz derlenmeyecek ve hata alacaksınız. Bu durumun önüne geçebilmek adına Go programlama dili mühendisleri boş tanımlayıcı adında bir tanımlama tipi üretmişlerdir. Tıpkı bir değişken gibi tanımlayabildiğimiz ancak normal bir değişken gibi kullanamadığımız bir değişkendir.

Fmt kullanarak bu değişkeni yazdırmaya kalkarsanız IDE size hata verecektir. Diyelim ki bir fonksiyonunuz size 2 sonuç döndürecektir. Bu sonuçlardan birisi fonksiyon çalıştıktan sonra oluşacak sonuç, diğeri ise fonksiyon çalışmasında hata oluşunca ortaya çıkacak durum. Bu hatayı exception gibi düşünebilirsiniz. Exception her zaman oluşacak bir şey değildir. Bu sebepten dolayı bazen atanacak bazen atanmayacaktır.

ege, _ := fonksiyon(120, 90) 

Yukarıdaki kod yapısında fonksiyon 2 değer döndürmektedir. Bu değerlerden birisi ege değişkenine diğeri de boş tanımlayıcıya atanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir