BMW Z8 Harika Tasarımlı M5 – Özel Arabalar 7

Hem retro hem de modern tasarımı ile yıllar geçse de asla eskimeyecek ve ilk günkü gibi kendisine hayranlıkla baktıracak o araba ! BMW Z8 tüm eski araçların fiyatı ucuzlarken bu ucuzlamanın aksine kat ve kat fiyatı artan o araba ! Tam bir şaheser tam bir güzellik abidesidir.

BMW 507 Roadster modelini pek çoğumuz bilmeyiz ancak BMW Z8’in tasarımı yapılırken 507’den ilham alınmıştır. İki araç arasındaki benzerlikleri böbrek tasarımı ve yan taraflarda bulunan havalandırma kanallarına bakarak görebilirsiniz. Henrik Fister tarafından BMW Z8 dizayn edilmiştir.

BMW Z8’in Alphina modeli sadece 555 adet üretilmiştir. Alphina olmayan modeller ise toplamda 5703 adet üretilmiştir. Ülkemizde bir rivayete göre 9 adet bulunmaktadır. Bu araba James Bond filmlerinde de kullanılmıştır.

E52 kasa kodlu bu Roadster araç çeşitli motor seçenekleri ile piyasaya sunulmuştur. İlk motor seçeneği 375 beygir güç ve 520 nm tork üreterek bu arabayı 0’dan 100 km/h hıza 5.3 saniyede çıkartmıştır. Diğer motor seçeneği yani en özeli S62B50 kodlu olan bu aracı 4.7 saniyede 0’dan 100 km/h hıza çıkartmıştır. 400 beygir güç ve 500 nm tork üretiyor. Bu motor aynı zamanda BMW E39 M5 modelinde de kullanılmıştır.

bmw z8 emre açıl

Tasarımı, performansı ve motor sesi ile bizi kendisine hasta eden bu araba özel arabalar listemin olmazsa olmazıdır !

Bu araba denince aklıma ilk gelen insan Emre Açıl umarım bu arabaya sahip olabilirsin ve ben de arabanın yanına gelip şu güzelliğe bak ya diyerek saatlerce arabayı izleyebilirim.

KAYNAK ve Emre Açıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir