Bilgisayarın Adını Öğrenmek C# Programlama Dili İle

C# programlama dilini kullanarak bir uygulama yazdığınızı düşünelim. Bu uygulama birden fazla bilgisayarda çalışacak ve bu bilgisayarlara ait bazı kayıt işlemleri yapacak diye düşünelim. Bu kayıt işlemlerini bilgisayar adı bazlı gruplanmazsanız ortalık çok karışacaktır. Bu sebepten dolayı bilgisayarın adını öğrenmek C# koduna ihtiyacınız vardır.

Bilgisayarın Adını Öğrenmek C#

Benim şu anda yazmakta olduğum program birden fazla bilgisayarda çalışacak. Her bir bilgisayarda bazı koşullar sağlandığında bilgisayarın adı ile birlikte koşulların sonuçlarını raporlaması gerekiyor. Tüm raporlama ve koşul işlemleri tamam da bilgisayarın adını öğrenmek direk benim yazacağım bir kod bloğu olmayacak. Microsoft tarafından bu işlem çoktan yapılıp bir kütüphaneye eklenmiş ve ben de bu kütüphaneden ilgili fonksiyonu çağıracağım.

Eğer benim gibi oluşturmuş olduğunuz uygulama bir Window Konsol uygulaması ya da Windows Form Uygulaması ise kullanmanız gereken kod şu şekildedir:

string bilgisayarAdi = System.Environment.MachineName;

Eğer yazmakta olduğunuz uygulama C# programlama dilini kullanan herhangi bir tür web uygulaması ise kullanmanız gereken kod şu şekildedir:

string bilgisayarAdi = HttpContext.Current.Server.MachineName;

Bu web uygulaması bir MVC, WebApi veya ASP.Net projesi olabilir. Burdaki altın kural programın C# programlama dilini kullanan HttpContext’e sahip bir web uygulaması olmasıdır.

Bilgisayarın adı ile raporlama yaparken durumu çok abartmamanızı öneririm. Malum antivirüs programları çok aşırıya kaçarsanız programınızı malware sınıfına dahil edebilir.

.Net Framework yapısına sahip programlarda da bu 2 kod türü ile bilgisayarın adını öğrenebilirsiniz.

Microsoft Dökümanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir