Bi-Turbo Nedir ? Twin Turbo Nedir ? Farkları Nedir ?

Arabalarda artık turbo kullanımına artık alıştık. Şimdiki derdimiz emisyonu azaltıp küçük hacimli motordan daha fazla güç elde edebilmek için ikinci turboyu nasıl nereye koyalım? Şu günlerde çift turbolu bir araç almak isterseniz karşınıza 2 tip çıkacaktır. Bu 2 tipe sırayla bakalım o zaman ve bazı soruları cevaplayalım. Bi-Turbo nedir ? Twin Turbo nedir ? Hangisini tercih etmeli ?

Twin Turbo Nedir ?

Adından da anlaşılacağı üzere ikiz turbo sistemidir. Aynı boyda ve aynı işleve sahip 2 adet turbonun birbirine paralel şekilde bağlanmasıdır. Bu tip sistemler genelde yüksek hacimli V tipi veya sıralı çok silindirli motorlarda kullanılır. Bu sistemler alt devirlerde biraz isteksiz hareket ederler. Ama üst devirlerde çift turbo sayesinde içeri çok daha hava aldıkları için gücünü dizginlemek için yazılımsal kısıtlanırlar.

Bi-Turbo Nedir ?

Bi-Turbo sistemlerde de 2 adet turbo bulunur. Ancak bu turbolar birebir aynı değillerdir. Genelde biri büyük diğeri ise küçük olur. Seri şekilde bağlanılan bu turbolar her devirde performans, emisyon ve yakıt verimliliği açısından diğerlerinden daha iyidir. Turbo lafı bu sistemlerde daha azdır ve gaz tepkileri daha iyidir.

Her iki sistemle de hedeflenen emisyon değerini düşük tutarak az yakıt ile yüksek güçler elde etmektir. Araç üreticileri çeşitli hesaplamalar ile hangi tip motoru arabaya koyacaklarını seçmektedir.

İmkanınız olsa hangi tip çift turbo bağlantı stilini tercih edersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir