Bedelli Askerlik Karantina Süresi Mağduriyeti Tekrarlanacak

Corona virüsü tüm dünyanın kurulu planlarını bozmuş durumda ve ekonominin neredeyse tüm sektörleri bu virüsten nasibini almış durumdadır. Ferrari ve Ford gibi otomotiv sektörlerinin devleri de bu virüsten etkilendi biz Türk gençliği de ! Mart celp döneminde bedelli askerlik karantina süreci uygulanarak asker gençlerimiz ve aileleri bu durumdan bir hayli etkilenmişti. Bu süreci size şu video hatırlatacaktır:

Bedelli Askerlik Karantina Mağduriyeti

Bu şekilde bir durum yaşandı ve bir daha yaşanmayacak diye düşünenler için söylüyorum, çok yakında bu durum kendisini tekrar edecektir. Ben Nisan 2020 içerisinde bedelli askerlik görevim için teslim olacaktım ancak yöneticilerimiz, bizim sağlığımızı düşünerek yerinde verdiği bir karar sayesinde teslim olmadım.

Çalışmakta olduğum iş yeri ile projenin yönetilmesi ve türlü konulardaki işleyişi bu tarihe göre planlamıştık. Yaz tatili sürecinde gideceğim yerler ve bazı ödemelerimi de buna göre planlamıştım. Tüm planlarımın gecikmesini bir kenara bırakabilirim. Ancak işin kötü tarafı bu planların ertelenmesi değil, bilinmeyen bir tarihe ertelenmesidir. Ben zaten kariyerim ve yaşantım etkilenmesin diye 6 ay askere gitmek yerine bedelli askerliğe başvurdum. Bedelli askerlik benim planlarımı alt üst edince ne esprisi kaldı ?

Belirsiz ertelenme konusunda beni bir kenara bırakabilirsiniz. Ancak celp tarihlerini doğacak olan çocuğuna göre ayarlayanları ya da tahin işlemlerini bu tarihe göre denk getirenleri nasıl bir kenara bırakacaksınız ?

Şu anda asker kaçağı değilim ve kışlaya gidip kendi sağlığımı ve çevremdekilerin sağlığını tehlikeye atmadım ancak görünen o ki çok yakında bu virüs yüzünden tüm tehlikeli süreci yeniden yaşayacağım.

Kariyer Planlarımız Askıya Alındı Bekliyorlar

20 Haziran 2020 tarihi sonrasında bedelli askerlik işlemleri kaldığı yerden devam edecek dendi. Bu tarih sonrası haziran ve temmuz diye sıra ile devam eden celp dönemleri mi göreve başlayacak yoksa nisan mayıs sıralaması ile mi gidilecek ? Burda da herhangi bir açıklama yapılmadığı için gelecek ile ilgili bir plan biz yine yapamıyoruz.

Benim buradan Ankara’ya gitmem demek otobüs terminalinde bir başka yere gitmek isteyen kişinin komşusunun sağlığını da tehlikeye atacaktır, Ankara’da belediyenin temizlik işleri için çalışan kişinin de !

Herkesin kendini sokaktan izole ettiği şu günlerde 28 gün temel askerlik eğitimi almak için benim işimi, yaşlı ailemi şu tehlikeli günlerde bırakıp kışlaya gitmem gerçekten gerekli mi ?

2 aydır ben kendimi dışarıdan izole ettim. Evden çalışıyorum ve market alışverişlerimi de internet üzerinden gerçekleştiriyorum. Aynı evi paylaşmış olduğum babam 67 yaşında annem ise 60 yaşında. Annem yaşı gereği tamamiyle bu tehlikenin içinde ve babam da pazar günleri 4 saat hariç sokağa çıkamıyor.

Benim askere gitmem benden çok ailem için tehlikeli olacaktır. Ben askere gidip karantina sürecim içerisinde ailemin yaşayacağı psikolojik bunalımı düşünebiliyor musunuz ? Diyelim ki ben sağlıklı bir şekilde kışladan döndüm ve kendimi 14 gün boyunca evde karantina altına aldım. Ya ben taşıyıcıysam ? Ailemin vücut direnci benimki kadar güçlü değil !

Bir Türk genci olarak kesinlikle askerlik görevimizi yerine getirmemiz gerektiğini savunuyorum. Ancak bunu yapmak için tüm çevremizin sağlığını tehlikeye atmadan çeşitli yöntemler ile gerçekleştirelim diyorum.

Çözüm İçin Önerilerim:

  • Uzaktan Eğitim: Bir ara bu konu gündeme geldi. Hali hazırda ülke dışında bulunup vatanına karşı borcunu ödemek isteyen gençler için açık olan video portalını bize de açacaklarını duydum. İçinde bulunduğumuz tehlikeli günlerde kesinlike yerinde olacak bir hamleydi. Ülkesine her türlü vergisini veren ve bedelli askerlik ücretini de peşin bir şekilde aylar önce ödeyen bizler için yapılabilecek en doğru hamleydi. Uzaktan eğitim ile Milli Eğitim Bakanlığımız gençlerimizi yetiştirdiğine göre Cumhurbaşkanımız da 1 milyon yazılımcı yetiştireceğine göre bence bu metot test edilmiş ve onaylanmış demektir. 28 günlük temel eğitimimizi de uzaktan eğitim ile yapabilmeliyiz.
  • Erteleme: Kalıcı bir çözüm değildir. Ancak illaki her Türk genci kışla havasını almalı diyorsak en ideal çözümdür. Virüs illetinden kurtulduğumuz gün hemen gençleri kışlaya almaya başlayalım. Gençlerin sağlığını ve geleceğini tehlikeye atmayacağımız bir şekilde virüsün ilacı bulunduktan sonra hepimiz kışlalara gidelim.
  • Yapılmış Sayılması: Bir dönem bedelli askerlik ücretini ödeyip de kışlaya gidilmediği oldu. Bu durum tekrar edilmelidir. O zamana göre çok daha fazla para yatıran bizim askerliğimizin yapılmış olduğu kabul edilmelidir.

Sayın Cumhurbaşkanım ve Milli Savunma Bakanım,
Biz her türlü mağdur olmuşken daha da mağdur olmamamız ve ailemizin sağlığını tehlikeye atmak ya da kariyer planlarımızın daha fazla gecikmemesi açısından askerlik görevimizin yapılmış sayılması veya kışla görevimizin ileri bir tarihe ertelenmesi ya da uzaktan eğitim metoduna geçilmesini talep ediyorum.
Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir