BattSafe Şarj Limitleyici – Jailbreak Tweak Önerisi

Jailbreak işlemi sonrasında kurmanızı önerebileceğim olmazsa olmaz tweaklerden bir tanesi de BattSafe şarj limitleyicisidir. Bu tweak sayesinde batarya sağlığınızı iyi seviyelerde çok daha uzun süreler tutabileceğinizi düşünüyorum.

BattSafe Şarj Limitleyicisi

Bildiğiniz üzere günümüz mobil cihazlarının bataryalarında bataryayı %80’in üzerine şarj edilmesini pek önermiyorlar. Batarya içerisindeki kapasitörlere fazla yük bindiği için batarya çok daha fazla aşınıp ısınabiliyor. Bu sebepten dolayı bataryayı hiç bir zaman tam şarj etmeyi önermiyor büyük abilerimiz.

Kimine göre bu çok saçma bir durum olabilir ancak siz bana inanın bataryanızı ekstrem seviyelerde tutmamak batarya sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Ne %20’nin altına bataryayı indirin ne de %80’in üzerine çıkartın.

battsafe tweak
BattSafe uygulama ayarları

BattSafe eklentisi ile cihazınızın bataryasının tam şarj olmasını engelleyebiliyorsunuz. Belirtmiş olduğunuz yüzde limitinin üzerine bataryanız hiç bir şekilde şarj edilmeyecektir. Cihazınızı şarjdan sökmeseniz bile %100’e kadar değil belirtmiş olduğunuz limite kadar cihazınız şarj olacaktır.

Belirtmiş olduğunuz şarj seviyesine geldiği zaman eklenti cihazınıza bildirim veriyor. Aynı zamanda cihazın şarj olma işlemini de durdurmaktadır.

Bu tweak Apple MagSafe şarj aleti ile çalışmıyor. Cihazı sadece kablo ile şarj ettiğiniz zaman bu tweak tam şarjın sınırlandırmasını yapabilecektir. Maalesef MagSafe şarj aleti ile bir sınırlama yapamıyor. Bu durum beni tahmin ettiğinizden fazla üzdü desem yeridir.

Bu tweaki uDev’in kendi reposundan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

uDev Repo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir