Başlangıç – Android Uygulama Geliştirme 1

Teknotra bloğunun bir Android uygulamasını geliştirmeye karar verdim. Bu uygulamayı geliştirirken kodları Github’da paylaşacağım. Yaptığım aşamaları da adım adım yazı şeklinde paylaşacağım. Umarım size proje geliştirmelerinizde kaynak niteliği taşır. Android uygulama geliştirme için ilk projenizi oluşturduğunuzu varsayıyorum.

Android Uygulama Geliştirme

Android SDK ve Android Studio kullanacağım tüm bu işlemler için. Android Studio nasıl yüklenir gibi adımları geçerek ilk projenizi oluşturduğunuzu varsayıyorum. İlk projeden kastım Android’in varsayılan projesidir. Uygulamanın kodlarına girişmeden Teknotra Android uygulamasında bazı değişiklikler yapacağım. Bu değişiklikler sizin de ilerki projelerde işinize yaracaktır diye düşünüyorum.

Uygulamanın Görünen Adını Değiştirmek

Android Manifest

Projeyi başlatırken uygulamaya bir isim verdiniz ve bu ismi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bu iş için uygulamanın Manifest dosyasını açıp android:label özelliğini değiştirebilirsiniz. Ya da res > values > strings.xml dosyası içerisinde bulunan app_name değişkeninin içeriğini değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın Rengini Değiştirmek

Android renk değiştirme

Bildiğiniz üzere Android uygulamalarının yapısı gereği uygulamaya hakim bir renk bulunmaktadır. Bu renk uygulamanın temasının ana rengi olarak geçmektedir. Bu renk uygulamanın statusbarında varsayılan ikonunda ve daha bir çok yerinde kendisini göstermektedir. Ben bu rengi sevdiğim bir mavi tonuna sevireceğim. Bunu yapmak için res > values > colors.xml dosyasını açıp colorPrimary seçeneğini değiştirmek gerekiyor. Burada istediğiniz rengi seçebilirsiniz.

Uygulamayı Tam Ekran Yapmak

Android immersive mode yapma

Kimilerince immersive mode ama bana göre bildirim çizgisini gizlemek. Uygulamanın status barının üstünde bulunan notification barı gizlemek kod ile mümkündür. Bildirim barını gizlemek istediğiniz activity (ekranın) arkaplan kodlarında yani Java kodlarında componentleri oluşturmadan önce tamEkranYap fonksiyonu içerisinde bulunan kodları çağırmanız gerekmektedir.

Tüm yaptığım bu değişiklikler ve ilerleyen yazılar için kodları projenin GitHub adresinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir