Aston Martin Valhalla SF90 Rakibi Olarak Karşımıza Çıktı

108 yıllık Aston Martin markasının ilk ortadan motorlu seri üretim modeli Aston Martin Valhalla kendine rakip olarak Ferrari SF90’ı alıyor. 2019 yılında tanıtılan Aston Martin konsept modeli üzerine temellendirilen bu model hybrid motor ile karşımıza çıktı. Bu demek oluyor ki markanın gelecek planları da elektrikli arabalar olma yolunda ilerliyor.

Aston Martin Valhalla

Aston Martin Valhalla Özellikleri

4,0 litrelik çift turbolu V8 motor elektrik desteği olmadan 750 HP
güce sahip. Bu güce ön ve arka aksta yer alan iki elektrikli motor eklenmiş. Bu elektrik motorları da toplamda 204 HP güç üretiyor. Bu sistemle araç toplamda 950 HP ve 1000 nm forma sahip oluyor. Bu güç yeni 8 ileri vitesli çift kavramalı şanzımanla gücünü arka tekerleklere aktarıyor. Bu arabanın 0-100 km/s hızlanması 2.5 saniye olarak açıklandı. Son hız ise 330 km/s olarak açıklandı. Bu araba sadece elektrik motoruyla 130 km/s hıza erişebiliyor. Sadece elektrik motoruyla 15 kilometrelik bir menzile sahip.

Aston Martin Valhalla egzoz sistemi

Araçta yeni bir şasi kullanılmış. Sadece karbondan üretilmiş olan bu şasi sayesinde arabanın toplam ağırlığı 1550 kilogram olmuş. Ön tarafa çift salıncaklı süspansiyon yaylar varken arka tarafta çok bağlantılı bir düzen var. Arabada çok özel bir mühendislik bunu egzozlarının bulunduğu yerden bile anlayabilirsiniz. Bu tip bir arabada çift iklimlendirme bulunan klima olması da sevindirdi.

Aston Martin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir