Askerlik Takım Ne Demek – Bedelli Askerlik Günlükleri 7

Askerlik hizmetimizi yerine getirmeye başladığımız zaman bir çoğumuz askerlik tabirlerine çok yabancıydık. İlk görevimiz hangi takımın üyesi olduğumuzu ezberlemekti çünkü içtimalar sırasında takımını ve kolunu bilmeyenler farklı takım ve kolların sırasında bir yere geçiyorlardı biz de o insanlar tamamlanana kadar onları beklediğimiz için bekliyorduk. Bu sebepten dolayı askerlik takım ne demek gibi bazı kavramları bilmeniz gerekmektedir. Bu kavramlara değinmek ve bu kavramla ilgili bir anektodu sizinle paylaşmak istedim.

Askerlik Takım Ne Demek ?

Askerdeyken bağlı olduğunuz bir tabur, bölük, takım ve kol vardır. Bunların her birinin sayısını adınız gibi ezberlemeniz gerekiyor. Tabi bir de bunlara ek olarak kolda kaçıncısınız bunu da bilmeniz gerekiyor. Bir de ranza numaranız ki bu numara dolap numaranız ile aynıdır.

Ben 3. tabur 1. bölük 3. takım 1. kol 6. sıradaydım. Bu bilgilere göre içtimalarda sıraya giriyordum. Yemek zamanım, eğitim yerim ve duş zamanım hepsi bunlara göre belirleniyordu.

Tabur: Bir yarbay ya da binbaşının komuta ettiği, bölükten büyük, alaydan küçük askeri taktik birliktir. 

Bölük: idari bakımdan tam bir birim oluşturan en küçük askeri birimdir. Bölükler, bir bölük karargâhı ve en az iki takımdan oluşur. Koşullara ve ihtiyaçlara göre değişmekle beraber çoğu kez en az 100 askerden oluşan bir askeri birliktir. Komutanı Binbaşı, Yüzbaşı ya da Kıdemli Üsteğmen’dir.

Takım ya da müfreze , Kısımdan büyük, bölükten küçük, ihtiyaçlara ve koşullara göre sayısı değişmekle beraber genel olarak 35-55 personelden oluşan askeri birim. Takım komutanı Astsubay (çoğunlukla Kıdemli Üstçavuş ve üstü), Asteğmen, Teğmen veya Üsteğmen rütbesindedir. (bizde bu yaklaşık 90 kişiydi)

Kol: Piyadelerden oluşmuş gruplardır. Kollar birleşerek takımları oluşturmaktadır.

Kolda sıranız bir ise çok kutsal bir göreve sahipsiniz demektir. Artık siz kol başı (oymak beyi) oldunuz. İçtimalar sırasında koldan siz sorumlusunuz. Kolda eksik varsa bu eksiklerin kim olduğunu bilmek ve kolda yazılı bir işlem olacaksa bu yazılım işlem de size itelenmektedir. Kolun en önünde olduğunuz için komutanlar genelde size sorular soracaktır. Mesela burası hangi takım ya da hangi takımlısın gibi… Hemen buna bizim kol başı ile komutan arasında yaşanmış bir diyalog örneği vereyim:

  • Hangi takımlısın ?
  • Beşiktaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir