Artan İnternet Kullanımı Sonrası WhatsApp Kısıtlaması

Başlığı görür görmez korkmayın WhatsApp’a erişim yasağı vs. gelmiyor. Sadece bu büyük uygulama sunucularını rahatlatmak amacı ile hikaye özelliğinde kısıtlamaya gidiyor. Bildiğiniz üzere Covid19 virüsü yüzünden bir çoğumuz evdeyiz. Bir çoğumuzun evde olması da haliyle planlanmayan ve büyük bir hızla artan internet kullanımı problemini ortaya çıkarttı. Bu artan kullanım karşısında YouTube ve Facebook gibi hizmetler kendilerinde sunucularda biriken yükü hafifletmek adına bazı özelliklerinde kısıtlama yoluna başvurdular. Bu rahatlatma çalışmaları kapsamında WhatsApp kısıtlaması da başladı.

WhatsApp Kısıtlaması Hikaye Özelliği ile Alakalı

Bildiğiniz üzere Snapchat ve Instagram sonrasında WhatsApp da hikaye özelliğine kavuşmuştu. Hikaye olarak paylaştığımız gönderiler 24 saat sonra siliniyordu. Hikaye olarak bir iletinin paylaşılabilmesinin sınırı da 30 saniyeydi. İşte bu 30 saniyelik sınır 15 saniyeye düşürüldü. Çoğunlukla resim, resim şeklinde yazı video paylaştığımız bu hikaye özelliği sunucuların yükünü bir nebze hafifletecektir diye düşünüyorum. Ancak WhatsApp’ta hikaye paylaşımının da çok kullanılan bir özellik olmadığını hatırlatmakta fayda var. Ben bile ömrüm boyunca 5’den fazla paylaşmamışımdır.

Hemen bu şekilde bir kısıtlama gelmiş mi diye kontrol etmiş olabilirsiniz. Ancak bu kısıtlama henüz global olarak yayımlanmadı. Hindistan’da belli bir kesim üzerine bu kısıtlama getirildi. Tahmin ediyorum ki Hindistan’da bu özelliğin kullanımı çok daha yaygın. Hindistan’ın tümü için bu özellik yayınlandıktan sonra global olarak yayınlanması da söz konusu olabilir.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir