Apple FaceID Maske Güncellemesi Geliyor

Günümüz dünyasında Covide-19 nedeniyle sokağa maskesiz çıkmıyoruz. Ülkemizde ve bir çok ülkede maskesiz bazı ortamlarda bulunmak yasak olarak dile getiriliyor ve bunun bir cezası bulunuyor. Maskesiz dolaşmamak yasak olmasa da maskesiz dolaşmak artık tüm insanlığın birbirine karşı olan borcudur. Yüzümüzde maske varken akıllı cep telefonlarının kilidini açmak biraz dert bir hale gelebiliyor. Günümüzde üst seviye akıllı cep telefonlarında yüz tanıma sistemi ile cihazın kilidi açılmaktadır. Bu cihazlar içerisinde belki de en fazla satan iPhone serisi de FaceID maske problemi yaşıyor.

Apple FaceID Maske Güncellemesi

Apple’ın üst seviye akıllı cep telefonlarında FaceID olarak isimlendirdiği bir yüz tanıma teknolojisi bulunmaktadır. Bu teknolojisi yapısı sayesinde karanlıkta da çok başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak maske giymiş bir yüzü okurken maalesef bu teknoloji hiç başarılı değildir. Günümüzde çoğu iPhone kullanıcısının da maske taktığını düşünürsek kullanıcılarının telefonlarına ne kadar küfür ettiğini ve TouchID teknolojisini özlediklerini tahmin edebilirsiniz. Gerçi eldiven takarsanız cihazınız parmak izinizi okumayacaktır ama neyse.

Bu sabah iOS 13.5 beta işletim sistemi güncellemesi yayımlandı. Ben bu sürüm henüz beta olduğu için indirmenizi tavsiye etmiyorum. Bu konuyla ilgili yorumlarımı İşletim Sistemi Nedir başlıklı yazı ve videoda bulabilirsiniz.

Bu güncellemede FaceID maske konusunda iyileştirilmiş. Maske takılıyken yüz tanıma işlemini yapamıyor ancak telefonu kaldırdığınızda yüzünüzü okumaya çalışırken sizin ekranı kaydırmanıza izin veriyor. Durum böyle olunca FaceID gecikmesini yaşamadan direk şifrenizi telefona girebiliyorsunuz.

Bu güncelleme çok yakın bir tarihte iOS kullanıcıları için yayınlanacaktır.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir