Android Smart Lock Nedir Smart Lock Kullanımı

Android işletim sistemini kullanan cihazlarda Google’ın kullanıcıları rahat ettirmek amacı ile oluşturmuş olduğu yazılım Smart Lock ile tanışın.

Ayarlar > Kilit ekranı > Smart Lock yolunu takip ettiğinizde cihazın parolasını size soracaktır. Cihaz parolasını girdikten sonra size Akıllı Kilit seçeneklerini gösterecektir. Buradan cihaz üzerinizdeyse kilidi otomatik açılsın, güvenilen konumlarda cihazın kilidi otomatik açılsın ve güvenilen cihaz ekleme seçeneklerini görebilirsiniz. Aynı zamanda Voice Match ile birlikte ses tanımlama işlemi de yapabilirsiniz.

Smart Lock güvenilen cihaz ekleme

Ben kendi Bluetooth kulaklığım cihaza bağlıyken parola sormasını engellemek istediğim için Güvenilen cihazlar seçeneğine basacağım. Zaten Bluetooth kulaklığı ilk defa bağladığımda bildirim panelinde Smart Lock kullanarak kilit açma işleminizi azaltabilirsiniz tarzında bir bildirim vermişti. Güvenilen cihazlara bastıktan sonra Güvenilen cihaz ekle butonuna basıp ardından kulaklığımı seçtim. Bu işlemi yaparken kulaklığın Android cihaza bağlı olması gerekmektedir.

Artık AirPodslarım Android cihazıma bağlıyken bana Android cihazım parola sormayacaktır. Resimde görebileceğiniz üzere aynı anda birden fazla Bluetooth cihazı bu listeye ekleyebilirsiniz. Her birine aynı anda da bağlanabilirsiniz. Bu sizin için ve cihazlar için herhangi bir problem teşkil etmemektedir.

Android cihazınızı kilitlediğinizde fark edeceksiniz ki kilit logosu kilitli konumunda değildir. Bu sayede ekranı kaydırarak cihazın kilidini açabilirsiniz. Sizden parmak izi okutmanızı ya da parolanızı girmenizi istemeyecektir.

Bu özellik araba kullanırken ve spor yaparken benim işimi çok kolaylaştırıyor, bu sebepten dolayı sizin de kullanmanızı tavsiye ederim.

Android Smart Lock

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir