Android Sayfa Başlığı – Android Uygulama Geliştirme 18

Android uygulamarında standart tasarımı kullanırsanız AppBar dediğimiz kısımda uygulamanızın adı yazmaktadır. Yazan bu yazı Android sayfa başlığı olarak da geçmektedir. Bu başlığı uygulama çalışırken güncellemek mümkündür. Teknotra’nın Android uygulamasında seçilen kategoriye göre sayfa başlığını güncelleyeceğim.

Android Sayfa Başlığı Kodları

Android sayfa başlıklarını AndroidManifest.xml dosyası içerisinde görebilirsiniz. Burada her bir activity için oluşmuş activity ekleri içerisinde android:label özelliği ile o sayfanın başlık bilgisi yazmaktadır. Dilerseniz her bir sayfaya özel başlığı burada verebilirsiniz.

Benim gibi uygulama çalışırken mevcut sayfanın başlığını değiştirmek gibi bir niyetiniz varsa başlığını değiştirmek istediğiniz ekranın Java dosyasına kod yazmanız gerekmektedir.

Sayfanın Java dosyasında this.getTitle(); fonksiyonunu çalıştırarak ekran başlığının mevcut halini alabilirsiniz. Bu alma işlemi size CharSequence döndürecektir. Normal String işlemlerinin hepsini yapabilirsiniz.

Sayfanın Java dosyasında this.setTitle(“başlık”); fonksiyonunu çalıştırarak sayfanın başlığını güncelleyebilirsiniz. Yukarıdaki kodu direk eklerseniz sayfanın başlığını başlık olarak güncelleyecektir. Siz içerisine istediğiniz kelimeyi yazarak sayfanın başlığını güncelleyebilirsiniz.

Teknotra’nın Android uygulamasında ilk olarak yazı listesinin bulunduğu ekranın başlığı TEKNOTRA olarak ayarlıdır. Yan tarafından Tüm Yazılar seçilirse başlık yine TEKNOTRA olmaktadır. Diğer seçilen her kategori için sayfa başlığı kategori ismi olarak güncellenmektedir.

Teknotra’nın Android uygulamasına Google Play Store’dan erişebilirsiniz. Mağazada adını aratarak ya da mağaza linkini kullanarak uygulamayı edinebilirsiniz.

Teknotra Android projesinin tüm kaynak kodlarını projenin GitHub sayfasından edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir