Android Mevcut Tarihi Almak Java Programlama Dili

Uygulama geliştiriciler çoğu zaman mevcut tarihi cihazdan alır ve bir değişkene atarlar. Bu değişkenin değerine göre yani anlık tarihe göre çeşitli işlemler yaparlar. Son zamanlarda yapılan karanlık mode aktifleştirme işleri bunlara en iyi örnek olabilir. Java programlama dilini kullanarak Android mevcut tarihi almak ve bir değişkene atamak mümkündür.

Android Mevcut Tarihi Almak

Android uygulama geliştirme için mevcut tarihi almak kimi uygulamarda gerekli olmaktadır. Bu işlemi yapabilmek işin aslında çok kolaydır. Bu kolaylığı bize Google, Android SDK içerisinde tanımlı olan fonksiyonlar ile sağlamıştır. Tek satır ile mevcut tarihi ve zamanı alabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için Date sınıfını ve Locale sınıfını kullanacağız. Date sınıfı sayesinde anlık tarihi alacağız. Locale sınıfı sayesinde cihazın tarih ve saat ayarlarına göre SimpleDateFormat kullanarak gösterim formatı yapacağız.

SimpleDateFormat içerisine kendi tanımlamış olduğunuz format ile formatlayabilirsiniz. Bu formatlamayı yaparken günler için d, aylar için m ve yıllar için y harflerini kullanacağız. Formatlama detaylarını küçük bir Google araştırması ile öğrenebilirsiniz.

Ben Türkiye’de kullandığımız standart formatlara göre tarih bilgisini ve saat bilgisini ayrı String tipinde değişkenlere attım. Bu işlemler sonra yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüze ve kod yeteneğinize kalmıştır.

Kullandığım kısa kod parçacığı şu şekildedir:

String mevcutTarih = new SimpleDateFormat("dd-MM-yyyy", Locale.getDefault()).format(new Date());
String mevcutSaat = new SimpleDateFormat("HH:mm:ss", Locale.getDefault()).format(new Date());

Yukarıdaki kodları programınıza kopyalayarak siz de anlık tarih ve saat bilgisini birer değişkende tutabilirsiniz. Bu değişkenlere göre yapabileceğiniz işlemler tamamiyle size kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir