Android Gif Eklemek – Android Uygulama Geliştirme 15

Teknotra’nın Android uygulamasını geliştirme yazı serimizin 15. yazısına geldik. Bu yazıda listemiz yüklenirken (malum yavaş yükleniyor) ekranda bir animasyon göstermek istiyorum. Bunu siz kendi projenize uyarlayabilir ve istediğiniz zaman Android gif eklemek işlemini istediğiniz ekranda istediğiniz yere yapabilirsiniz.

Android Gif Eklemek Kodları

Uygulamanıza gif eklemek için ilk olarak build.gradle dosyasında değişiklikler yapacağız. Her iki build.gradle dosyasına da ekleme yapacağız. İlk olarak buildscript ve allprojects kısmındaki repostories bölümüne aşağıdaki kodu ekleyelim.

mavenCentral()

Ardından dependencies kısmına aşağıdaki kütüphaneyi veya daha güncel bir kütüphaneyi eklemelisiniz. Farklı kütüphaneler ile de bu işi görebilirsiniz. Eğer farklı bir kütüphane kullanırsanız o kütüphaneye ait componentin adını ilerdeki adımlarda kullanmanız gerekmektedir.

implementation 'pl.droidsonroids.gif:android-gif-drawable:1.1.17'

Projeye eklemek istediğiniz gif dosyasını sürükle bırak metodu ile res > drawable klasörüne sürükleyip bırakın. Dosya adı içerisinde – karakteri olmamasına dikkat edin.

Gif doyasını göstermek istediğiniz ekrana pl.droidsonroids.gif.GifImageView komponentini ekleyeyin. Bu komponentin src bilgisine göstermek istediğiniz gif dosyasının dosya yolunu yazın. Siz bu componenti istediğiniz bir ekranın istediğiniz bir kısmına istediğiniz bir boyutta yerleştirebilirsiniz.

Ben gif dosyasını liste yükleme işlemi başlayınca göstermek ve yükleme işlemi bitince gifi yok etmek istediğim için setVisibility fonksiyonu ile bir önceki adımda eklemiş olduğum componenti gizleyip durdum. setVisibility fonksiyonu içerisine gone yazarak gizledim visible yazarak componentin gözükmesini sağladım.

Bu comitte Android gif eklemek kodları dışında uygulama ana rengini de değiştirdim. Kafanız karışmasın.

Projenin kodlarına projenin GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir