Aktif Sekmeyi Kapatmak – Visual Studio İpuçları 10

Visual Studio kullanarak bir proje üzerinde çalışıyorsanız tek bir sekme ile çalışma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bu sebepten dolayı sıklıkla farklı sekmeler açıyor, açtığınız aktif sekmeyi kapatmak için farenizi hareket ettiriyorsunuz ve farklı sekmelere geçiş yapıyorsunuz. Bir yazılımcı bana göre mümkün olduğu kadar az fare kullanıp tüm isteklerini IDE kullanırken klavye üzerinden yapmalıdır.

Sekmeler ile uğraşırken de fare kullanmak yerine sekmeler ile ilgili tüm işlemlerini klavye üzerinden yapmalıdır. Evet, klavyeden elini çekip farenin üzerine koyması çok az bir zaman kaybına yol açacaktır ama sonuçta açacaktır. Bu sebepten dolayı sekmeler arası dolaşırken Ctrl + Tab kısayolunu kullanıyorduk.

visual studio aktif sekmeyi kapatmak

Aktif Sekmeyi Kapatmak İçin Klavye Kullanımı

Mevcut sekmeyi sadece klavye kullanarak elbette mümkündür. Bu işlemi bir kere yapmaya başladığınız zaman hep yapmaya devam ediyorsunuz. Boş yere elinizi klavyeden kaldırıp da fareye koyduğunuzu anlıyorsunuz. Elinizi fareye götürmeden aktif sekmeyi klavye kullanarak kapatmanızı sağlayan tuş kombinasyonu : CTRL + F4 tuşudur.

Bu tuş kombinasyonu size ALT + F4 tuş kombinasyonunu hatırlatıyor değil mi? ALT + F4 tuş kombinasyonu uygulamayı / pencereyi kapatmaktadır. Aklınızda bulunsun genelde ALT ile başlayan tuş kombinasyonları uygulama / pencere bazlı olurken CTRL tuşu ile başlayan kombinasyonlar sekme ile ilgili olmaktadır.

Tüm Visual Studio ipuçları yazılarına bu adresten ulaşabilirsiniz. Bir Visual Studio kullanıcısı olarak bu ipuçlarına bir göz gezdirmenizde fayda var. Eğer aklınızda bu tipte ipuçları geliyorsa bunları da yorum satırında paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir