Ajax Nedir ? Ajax Neden Kullanılmaktadır ?

Çok geç kalmış bir blog yazısı da olsa bu konuyu hiç ele almamaktan iyidir diyip ele alacağım. Ajax Nedir ? Fark ediyorum yerini Angular gibi şeylere yavaş yavaş bırakıyor olsa da hali hazırda Ajax kullanan bir çok yazılım bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Ajax nedir ve Ajax neden kullanılmaktadır bir bakalım.

Ajax Nedir ?

Her zaman olduğu gibi şu İngilizce kısaltmanın açılımına bir bakalım. Asynchronous JavaScript and XML. Bu kısaltmadan bildiğiniz şeyler inanıyorum ki vardır. Asenkron programlama yazımdan Asynchronous (asenkron) kelimesini, Javascript’in de bir programlama dili olduğunu web sitedeki Javascript konulu yazılardan biliyorsunuzdur ve XML’in de JSON gibi bir yazım tarzı olduğunu biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Yani çalışmakta olan kodları duraklatmadan arka tarafta Javascript kullanarak XML datalar çekebilmek diyebiliriz. Tahmin edeceğiniz üzere bunu en çok web uygulamalarında kullanıyoruz.

Bunu yapmamızdaki amaç web sayfası postback yapmadan yani web sayfası kendisini yenilemeden web sayfasının belli bir bölümünü güncelleyebilir site üzerinden veri yollayabilir ya da veri alabilirsiniz. Bu işlemi Javascript ile asenkron istekleri webapilara atarak yapıyoruz şeklinde düşünebilirsiniz.

Ajax sadece bir teknoloji ya da yazılım dili değildir AJAX bir takım web geliştirme tekniğidir.

function loadDoc() {
 var xhttp = new XMLHttpRequest();
 xhttp.onreadystatechange = function() {
  if (this.readyState == 4 && this.status == 200) {
  myFunction(this);
  }
 };
 xhttp.open("GET", "cd_catalog.xml", true);
 xhttp.send();
}

Yukarıdaki kod bloğunda bir XMLHttpRequest atıyoruz ve bu requeste cevap gelen veriye göre myFunction dediğimiz fonksiyonu çalıştırıyoruz.

Günümüzde Ajax eski bir teknoloji olma yolunda ilerliyor günlük hayatta neredeyse hepimiz Ajax request oluşturan fonksiyonları oluşturan araçları kullanıyoruz. Hiç birimiz sıfırdan Ajax request oluşturmuyor desem yeridir.

Doğru araç seçimi ile ilgili yazı ve videomu da hazır yeri gelmişken inceleyebilirsiniz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir